Ceny transferowe: wyzwania, z którymi zmagają się pod koniec roku przedsiębiorcy
Zbliża się termin na dopełnienie obowiązków dokumentacyjnych. Te za 2021 rok większość podatników musi zrealizować na koniec grudnia. Choć nie należą one do najprostszych, trzeba stawić im czoła.
Wyzwania w zakresie cen transferowych wiążą się ze złożeniem do organów podatkowych dwóch dokumentów: informacji o cenach transferowych - TPR oraz oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych. Z obowiązkami tymi wiąże się sporo wątpliwości i niejasności. Pokazujemy najczęstsze, z jakimi na koniec roku muszą się zmierzyć podatnicy.
∑ Jak ustalić wartość pożyczki udzielanej przez podmiot powiązany w przypadku, gdy została już częściowo spłacona w 2021? Czy jest nią wartość wynikająca z umowy, czy faktycznie pozostająca do spłaty?
Zgodnie z ustawą o CIT wartość transakcji kontrolowanej w przypadku pożyczki lub kredytu ustala się na podstawie wartości kapitału z umów lub innych dokumentów. Jednak zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, wyrażonym w informatorze TPR (w jego drugiej i trzeciej edycji), wartością transakcji pożyczki/kredytu jest najwyższa kwota kapitału udostępnionego w danym okresie raportowanym, ustalona w oparciu o zapisy umowne (np. harmonogram spłat) lub inne dokumenty (rachunki bankowe, noty księgowe, salda kont). Jest to więc podejście bardziej liberalne niż to, które wynika z ustawy. Warto zwrócić uwagę, że to podejście zostało również wyrażone w interpretacjach indywidualnych dyrektora KIS z 11 lipca 2022 r. (0111-KDIB1-1.4010.19.2022. 1.JD) i z 25 listopada 2022 r. (0111-KDIB1-2.4010.612.2022. 1.EJ). Biorąc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta